Nové kurzy otvárame už od 11.3.2024. Prihlasovanie je spustené.

Twerk

Každá žena v sebe skrýva šelmu! Objavte ju na kurze Twerku v UNIDC! 

Kde prebieha kurz Twerk? 

Tanečný kurz Twerk u nás navštívite v mestách Žilina

Pre koho je kurz vhodný? 

Pre všetky dievčatá a ženy, ktoré sa chcú naučiť Twerk. Berieme začiatočníčky aj pokročilé tanečnice s chuťou poriadne zatriasť pozadím.

Prečo Twerk?

Twerk je provokatívny tanec, ktorý si získal srdcia miliónov ľudí na sociálnych sieťach a youtube. Patrí k veľmi sexuálnym a otvoreným štýlom tanca, ktoré preferujú najmä ženy.  

Základ twerku spočíva v natriasaní zadku a zmyselných pohyboch bokov. Na kurze vás naučíme rôzne varianty a pozície twerku, ktoré vo vás prebudia sebavedomie a ženskosť. 

Twerking má navyše úžasné výsledky na zlepšenie kondície a posilnenie stehenných a sedacích svalov. Pri každej hodine twerku sa uvoľníte, zabavíte, a ako bonus spálite aj 500 kalórií. Idete do toho?

Na kurz Twerk si prineste športové oblečenie, a to legíny, prípadne kraťasy a tričko. Ako obuv vám poslúžia tenisky a zabaľte si tiež chrániče na kolená. 

Čo je to twerk?

Twerk je druh tanca, ktorý sa objavil v New Orleans koncom roku 1980. Ide zväčša o sólo tanec, ktorý charakterizujú pohyby panvy a sedacích svalov v miernom podrepe. Twerking je súčasťou väčšej skupiny pohybov, ktoré sú typické pre hip-hop v štýle New Orleans, známy aj ako Bounce. Pôvod twerku však siaha až po západoafrický tanec Mapouka, ktorý existuje už storočia. Mapouka sa zameriava hlavne na krútenie zadkom a jeho podobnosť s moderným twerkom je viac ako očividná.

Podľa západnej perspektívy je twerk vysoko sexuálny a provokatívny tanec bokov a pozadia. V mnohých západoafrických kultúrach však twerk znamenal radosť a slávnostný moment. Preto sa tancoval najmä počas rodinných osláv a svadieb. V tom čase ho miestni nebrali ako sexuálny tanec, ale formu uctievania udalosti a prítomnej chvíle. Twerk sa však až postupom času a kultúrnych zmien vyformoval na zmyselný a dráždivý tanec.

Twerk a jeho typy

Existuje viacero variácií twerku, pri ktorom sa striedavo zapája spodná a vrchná časť tela. Ide o: 

  • twerk s rukami na zemi – ako už samotný názov vypovedá, tanečnica twerkuje s rukami na podlahe, zatiaľ čo nohy má vo vodorovne k ramenám   
  • twerk o stenu – ide o náročnejšiu formu twerku, ktorá si vyžaduje rovnováhu a pevné ruky. Tanečnica stabilizuje váhu tela rukami, nohy si podopiera o stenu a pritom twerkuje. 
  • twerk v podrepe – je asi najznámejšou formou twerku, pri ktorej tanečnica trasie pozadím a bokmi v miernom podrepe. Pri tejto forme sú ruky na kolenách, alebo spontánne pred telom.

Twerk a popová scéna

Jeden z prvých zaznamenaných prípadov použitia výrazu “twerk” je v skladbe “Do the Jubilee All” z roku 1993 od interpreta DJ Jubilee. Spieva tam: “Twerk baby, twerk baby, twerk twerk.” O dva roky neskôr rapper Cheeky Blakk nahral song “Twerk Something!” venovaný práve tejto forme tanca. 

Prvá mainstreamová speváčka, ktorá použila vo svojej piesni slovo a tanec twerk, bola Beyonce. V roku 2005 spieva v skladbe “Check on It” text: “Dip it, pop it, twerk it, stop it, check on me tonight.”

Twerk však v médiách spopularizovala až Miley Cyrus. V roku 2013 predviedla twerk počas svojho vystúpenia na MTV VMA Awards s Robinom Thickom. Video z tohto podujatia sa okamžite stalo virálnym a slovné spojenie “čo je to twerk” bolo v tom čase jedným z najvyhľadávanejších fráz na Googli. V tom istom roku sa výraz twerk oficiálne dostal aj do Oxfordského slovníka.

Miley však v kostýme jednorožca twerkovala už v roku 2011, a to vo videu k skladbe Wop. Po jej vystúpení na MTV sa s twerkujúcimi speváčkami roztrhlo vrece. Twerk začali do svojich klipov zahŕňať všetky popové divy. Rihanna, Nicki Minaj, Ciara aj Taylor Swift. Po vzore speváckych ikon sa rozhodli twerkovať mladí aj starší ľudia, ženy a muži. Twerk sa uchytil najmä na koncertoch, festivaloch a večierkoch, kde hrá R&B, hip hop alebo rytmy Karibiku.


twerk


×