Nové letné kurzy otvárame v Bratislave a Prešove už od 8.7.2024. Prihlasovanie je spustené.

Spoločenské tance

Tanec je skrytá reč duše. Objavte tú svoju na kurze Spoločenských tancov v UNIDC.

Kde prebieha kurz Spoločenských tancov? 

Tanečný kurz Spoločenských tancov u nás navštívite v mestách Bratislave, Banskej Bystrici, Trnave, Trenčíne, Žiline, Prešove, Nitre, Poprade a v Košiciach.

Pre koho je kurz vhodný?

Kurz je určený pre páry.
Berieme všetkých – začiatočníkov aj mierne pokročilých, mužov, ženy, páry aj jednotlivcov.

Čo vás na kurze Spoločenských tancov čaká?

Spoločenské tance pre začiatočníkov vás prenesú cez základné kroky troch štandardných a dvoch latinsko-amerických tancov. Naučíte sa tance Waltz, Viedenský valčík, Tango, Cha-chu a Rumbu . V tancoch si prejdete správne držanie tela a postavenie v páre, základné figúry, techniku pohybu a rytmus obľúbených párových tancov. Harmonogram kurzu je nasledovný:

 • prvá hodina – Waltz
 • druhá hodina – Waltz/Chacha
 • tretia hodina – Chacha
 • štvrtá hodina – Viedenský Valčík
 • piata hodina – Viedenský Valčík/Rumba
 • šiesta hodina – Rumba
 • siedma hodina – Tango
 • ôsma hodina – Tango

Spoločenské tance pokračujúci – kurz nadväzuje na úvodný tanečný kurz pre začiatočníkov a pokračuje sa vo výuke ďalších troch nových spoločenských tancov a to Jive, Quickstep a Samba. Následne sa vracia k tancom zo začiatočníckeho kurzu Chacha a Waltz, kde sa pokračuje vo výuke nových figúr, variácií a techník v týchto tancoch. Tak sa tanečníkom rozširuje tanečných repertoár ako o nové, tak aj o poznané tance. Po absolvovaní pokračujúceho kurzu spoločenských tancov, budete mať prejdený celý repertoár spoločenských tancov a Vaša výbava krokov a figúr Vám umožní poriadne sa zabaviť na parkete bez toho, aby Vás hocičo zaskočilo. Tanečné hodiny prebiehajú nasledovne:

 • prvá hodina – opakovanie
 • druhá hodina – Jive
 • tretia hodina – Jive/Quickstep
 • štvrtá hodina – Quickstep
 • piata hodina – Samba
 • šiesta hodina – Samba
 • siedma hodina – Chacha
 • ôsma hodina – Waltz

Na kurz Spoločenských tancov si prineste:

 • dámy – tričko a sukňu, prípadne šaty a spoločenskú obuv na nízkom opätku
 • páni – nohavice, tričko alebo košeľu, ako obuv tanečné, prípadne spoločenské topánky

Prečo Spoločenské tance?

Spoločenské tance sú vynikajúcim spôsobom, ako sa počas týždňa uvoľniť, zabaviť a pritom si zacvičiť. Tanec je známy kardio tréning, ktorý zároveň pomáha posilniť svaly a zlepšiť držanie tela. Výraz spoločenské tance sa vo všeobecnosti vzťahuje na akýkoľvek tanec v páre. V súčasnosti však označuje 5 štandardných a 5 latino tancov. 

 • štandardné tance sú Waltz, Viedenský valčík, Tango, Foxtrot a Quickstep
 • latino tance sú Cha-cha, Samba, Rumba, Pasodoble a Jive

Spomenuté tance sa líšia v dobe vzniku, tempe, krokoch, charakteristických pohyboch aj v hudobnom štýle. Poďme sa spolu pozrieť na zaujímavosti o tých typoch tancov, ktoré sa naučíte v tanečnej škole UNIDC.

Štandardné tance

Waltz

Waltz je pôvodne ľudový tanec z Rakúska a Bavorska, ktorý vznikol v 17. storočí. Začiatkom 19. storočia bol predstavený v Anglicku. Waltz je prvý tanec, počas ktorého muž držal ženu blízko svojho tela. Tanec má ¾ takt a typický prísun na tretí krok. Taneční partneri majú vrchnú časť tela naklonenú vľavo, zatiaľ čo hlava je obrátená smerom k lakťu. Populárne kroky v rytme raz-dva-tri si môžete vyskúšať aj u nás.

Viedenský valčík

Viedenský valčík vznikol v oblasti Provensálska vo Francúzsku, približne v roku 1559. Ide pritom o najstarší spoločenský tanec. V Anglicku bol predstavený ako nemecký valčík v roku 1812. Jeho popularita rástla najmä počas 19. storočia, a to vďaka hudbe skladateľov Josepha a Johanna Straussa. 

Viedenský valčík má pomerne rýchle tempo a je preň charakteristický plynulý a ladný pohyb páru okolo tanečnej sály. Je považovaný za “starú školu” a klasický spoločenský tanec, ktorý patrí k povinnej tanečnej výbave každého muža a ženy. Aj dnes je totiž valčík súčasťou svadieb, plesov a slávnostných udalostí doma aj v zahraničí.

Tango

Tango pochádza z neskorého 19. storočia z Buenos Aires. Moderné argentínske tango sa sústredí na vedenie partnera a súbor krokov v rytme vášnivej hudby. Technika tanga pripomína chôdzu alebo rázne kroky. Tanečný pár je pri tangu spojený bokmi a počas celého tanca pôsobí veľmi zmyselne. 

Tango ako spoločenský tanec je disciplína medzinárodných tanečných súťaží. Patrí k najobľúbenejším svadobným tancom, ktorým mladomanželia otvárajú prvé tanečné kolo. Mnoho mladých ľudí preto vyhľadáva kurzy tanga, aby sa jeho kroky dokonale naučili a mohli ich s noblesou predviesť svojim hosťom na svadbe.

Quickstep

Quickstep je anglický tanec, ktorý vznikol v 20. rokoch 20. storočia. Ide o kombináciu tancov Foxtrot a Charleston v rýchlejšom tempe. Je to veľmi svižný tanec, pri ktorom sa páry pohybujú v krátkych synchronizovaných krokoch. Súčasťou tanca Quickstep sú prechádzky po parkete, naháňačka, otočky aj skoky. Ide o vyslovene veselý a radostný tanec, pri ktorom sa zabavíte a posilníte vašu kondíciu.

Latinsko-americké tance

Cha-cha

Cha-cha bola objavená v 50. rokoch 20. storočia ako pomalšia verzia tanečného štýlu mambo. Ide o hravý koketný tanec s vlnením bokov medzi partnermi. Je veľmi obľúbeným spoločenským tancom, pretože je jednoduchý a dá sa hravo naučiť. 

Možno ste sa stretli aj s pomenovaním Cha-cha-cha, ktoré vystihuje zvuk topánky tanečníka pri rýchlom trojitom kroku, ktorý tento tanec charakterizuje. Cha-cha sa tancuje v pomerne rýchlom tempe na kubánsku hudbu, latino pop alebo latino rock. 

Samba

Samba je brazílsky národný tanec, ktorého rytmus a názov pochádza z kultúry západoafrických otrokov. V roku 1905 sa samba stala populárnou v Európe. V 40. rokoch 20. storočia bola samba predstavená tiež v Amerike, a to prostredníctvom vystúpenia speváčky a tanečnice Carmen Miranda. 

Medzinárodná verzia samby, ako spoločenského tanca, sa volá Samba de Gafieira. Bola vytvorená podľa rannej verzii brazílskej samby s názvom Maxixe. Odvtedy sa však rozvíjala a dnes už takmer vôbec nepripomína pôvodný tanec. Aj keď je samba známa ako latino tanec, jej vývoj prebiehal hlavne mimo Latinskej Ameriky. Tento krásny a temperamentný tanec plný živej hudby vás jednoducho dostane.

Rumba

Rumba prišla do USA z Kuby v 20. rokoch 20. storočia, kde sa ihneď stala populárnym kabaretným tancom. Rumba je spoločenský tanec, ktorý vznikol ako adaptácia tancov Son Cubano a Bolero v kubánskom štýle. Okrem svojho názvu si však zachovala len málo kubánskych prvkov. Charakteristikou rumby je silné a priame vedenie prostredníctvom špičky chodidla. Ide o pomalý tanec plný emócií, lásky a vzájomného zvádzania. Hovorí sa jej aj tanec lásky.

Jive

Jive je veľmi veselý a hravý tanec nabitý energiou. Patrí k najrýchlejším z latinsko-amerických tancov, pretože obsahuje veľa svižných pohybov a krokov. Vychádza z afroamerického kultúrneho tanca a vznikol v USA. Prvú vlnu popularity zažil počas druhej svetovej vojny. Americkí vojaci v tom čase tancovali Jive v Európe, kde sa uchytil ako veľký trend. Jive je synonymom zábavy a význam tohto slova znamená hlúposť alebo šibalstvo.

Kým Jive vstúpil do tanečných súťaží, prešiel procesom dozrievania. Odborníci spomalili jeho energický štýl na rozumné a všeobecne akceptované tempo. Jive je ideálny tanec pre všetky hravé povahy, ktoré sa chcú pri fyzickej aktivite poriadne vyblázniť. 

 Všetky spomínané tance hravo zvládnete na našom kurze Spoločenských tancov. Vezmite so sebou tanečného partnera a nechajte sa unášať v rytme štandardných a latino tancov. Tešíme sa na vás.


spolocenske tance


×