Spoločenské tance

KDE: Tanečná škola University Dance Center ponúka tanečné kurzy spoločenských tancov v každom meste svojho pôsobenia. Štandardné a Latinsko-americké tance si zatancujete v Bratislave, Banskej Bystrici, Trnave, Žiline, Prešove, Nitre, Poprade a v Košiciach.

VHODNÉ PRE:tanečnej škole University Dance Center nájdete kurzy spoločenských tancov, ako pre úplných začiatočníkov, tak aj pre mierne pokročilých tanečníkov.

O KURZE: Kurzy spoločenských tancov pre začiatočníkov obsahujú 3 tance štandardných a 3 tance latinsko-amerických tancov.

Sú to tance: Waltz, Valčík, Tango, Cha-cha, Jive, Salsa.

Kurzy spoločenských tancov pre mierne pokročilých obsahujú ďalšie 3 nové tance a to Rumbu, Sambu a Quickstep + ďalšie nové figúry z tancov zo začiatočníckeho kurzu.

Tanečné hodiny začiatočníckeho kurzu Spoločenských tancov sa vyučujú nasledovne:

1 – 4. hodina – Cha-cha, Waltz, Salsa
5. hodina – opakovanie
6 – 9. hodina – Tango, Jive, Viedenský valčík
10. hodina – opakovanie

Tanečné hodiny mierne pokročilého kurzu Spoločenských tancov sa vyučujú nasledovne:

1 – 4. hodina – Rumba, Quickstep, Samba
5. hodina – opakovanie
6 – 10. hodina – nové figúry z tancov Cha-cha, Waltz, Jive, Tango

Spoločenský tanec je najprirodzenejšou ľudskou pohybovou aktivitou, ktorú poznáme. Spoločenský tanec je vynikajúci pre celé telo, rozvíja koordináciu myslenia a svalov, povzbudzuje dobré držanie tela v každom veku a hlavne nás učí spoločenskému životu. Prináša nám mnoho výhod a taktiež je to spôsob, ako sa stretnúť a zoznámiť s novými ľuďmi a tiež osobou opačného pohlavia.

Spoločenské tance sa delia na 2 skupiny: Sú to tance Štandardné a Latinsko-americké. Do skupiny štandardných tancov patria: Waltz, Tango, Valčík, Slowfoxtrot a Quickstep. K latinsko-americkým tancom patria: Samba, Cha-cha, Rumba, Paso Doble, Jive.

ŠTANDARDNÉ TANCE

Tanečné kurzy štandardných tancov sú charakteristické uzavretým párovým držaním. Súčasný štandardný štýl sa vyznačuje dravosťou, obdivom ku kráse, romantickosťou a citovým prežitím hudby a pohybu. Štandardné tance sú historicky staršie ako latinsko-americké tance. Ich pôvod pochádza ( okrem tanga ) z európskej kultúrnej tradície . Pre štandardné tance je typické pevné a rámové držanie tanečného páru, kedy pár počas celej doby tanca stojí “ telo na telo “ vždy čelom k sebe.

Oblečenie pre štandardné tance je ďaleko menej voľné než pre latinské tance . Partner tancuje vždy v čiernych nohaviciach, bielej košeli , čiernej veste a čiernom či bielom motýliku, alebo čiernej kravate. Partnerka tancuje vždy v dlhých jednodielnych bohato zdobených šatách.

WALTZ
Pôvodom anglický tanec sa vyznačuje 3 / 4 taktom a typickým prísunom na tretí krok. Charakteristické sú pre neho zdvihy a zníženia a švihový plynulý pohyb. Na tanečnom kurze Standard & Latino v University Dance Center je mu venovaná dôležitá pozornosť.

TANGO
V rámci tanečných kurzov spoločenských tancov nesie chýbať ani temperamentné Tango. Tango vzniklo v argentínskych prístavných krčmách, avšak štandardizované a popísané bolo v Európe. Pre tango je typické rozdielne držanie než na švihových tancoch. Partner sa drží partnerky na chrbte a ich vzájomné postavenie je tak ďaleko tesnejšie. Celý tanec sa tancuje v znížení na povolených kolenách.

VALČÍK
Valčík je tanec zložený zvyčajne iba z otáčky vpravo. Cieľom je ukázať čo najplynulejší a najhladší otáčavý pohyb celého páru dookola sály. Naučte sa tancovať valčík na tanečnom kurze spoločenských tancov, ktorý využijete na každej spoločenskej udalosti, od svadby, cez plesy až po rôzne oslavy.

SLOWFOX
Slowfox býva označovaný za najťažší tanec. To je dané hlavne pomalou hudbou a častým protipohybovým postavením. Typické sú veľmi dlhé kroky a pomalé zdvihy a zníženie. Jeho nálada je melancholická. Hovorí sa, že slowfox bol umelo vytvorený na želanie anglickej kráľovnej.

QUICKSTEP
Rýchla forma foxtrotu, je označovaný za najveselší štandardný tanec. V rámci tanečného kurzu Standard & Latino ma svoje pevné miesto.

LATINSKO-AMERICKÉ TANCE

Latinsko-americké tance sú tance, ktoré sa tancujú vo voľnejšom držanií než tance štandardné a sú charakteristické väčšou voľnosťou pohybu, variácií i tanečného oblečenia. Latinsko-americké tance sa tancujú, ako na mieste tak aj v pohybe po celom tanečnom parkete. Pohyb v latinsko-amerických tancoch je rovnako ako hudba plná energie.

Tanečné kurzy latinsko-amerických tancov v tanečnej škole University Dance Center sú stvorené na ponorenie sa do zmyselných latinsko-amerických rytmov. Na tanečných kurzoch sa budete môcť preniesť na ďalekú Kubu, kde rumba a cha-cha znamenajú viac, než len tanec. Ak rozvlníte svoje boky pri sambe, budete zažívať rovnaké pocity, ako sambové tanečnice a tanečníci pri legendárnom karnevalovom sprievode v Rio De Janeiro. A do čias najväčšej slávy rock and rollu sa vrátite vďaka Jive-u.

SAMBA

Samba to je krásny, temperamentný tanec plný živej hudby, ktorá nenechá v kľude snáď žiadne telo. Keď sa povie samba, tak si väčšina ľudí vybaví brazílske karnevaly, kde to sambou doslova žije. Samba má veľa druhov a to ako párové prevedenie, tak aj sólové. Každý štýl samby je niečím odlišný a špecifický, ale jedno majú spoločné a to rytmus živej hudby, ktorý udávajú perkusie ako bonga, maraca atď. Rýchlosť samby sa tiež líši podľa štýlu, ktorý práve tancujete. Najrýchlejší je práve karnevalová samba a pomalším patrí napríklad Samba Axe.

Karnevalová samba je najznámejšia a jej základný krok sa učia ľudia po celom svete pod názvom batucadas. Je to naozaj veľmi rýchly tanec a najdôležitejšou časťou tela je panva, ktorá sa pri tanci hýbe naozaj stále. A v tom je práve najväčšia krása, pri pohľade na tanečnice a tanečníkov sa vám zatají dych, keď uvidíte ako rýchlo a zmyselne hýbu bokmi do rytmu hudby.

Tanečný kurz párovej samby, s ktorou sa stretnete v tanečnej škole University Dance Center sa od tej brazílskej trochu líši. Tanečníci ju totiž tancujú v neustálom napätí tela. V sambe sa objavujú typické kroky z brazílskej samby , ale majú zmenenú techniku. Ak máte radi rýchly, temperamentný a zároveň vášnivý pohyb, potom bude práve samba pre vás to pravé. Príďte sa ju naučiť na naše tanečné kurzy samby a ďalších latinskoamerických tancov.

CHA-CHA
V roku 1953 sa na Kube objavil tanec cha-cha – chá. Cha-cha v poňatí tanečných kurzov a spoločenských zábav je oveľa prijateľnejšia a prívetivejšia pre tanečný pár, a to predovšetkým svojou hravosťou a jednoduchosťou krokov a variácií.

RUMBA
Rumba je veľmi pomalý tanec plný emócie, lásky a vzájomného zvádzania. Emočne je rumba postavená na intímnom vzťahu muža a ženy, preto sa mu tiež hovorí tanec lásky.

PASO DOBLE
Paso doble je spoločenský tanec španielskeho pôvodu. Paso doble je veľmi zmyselný tanec, plný emócií a dramatickosti.

JIVE
Rýchly, svižný, temperamentný. Tým všetkým by sa dal jive charakterizovať. Jive je rytmický swingový tanec, ktorý obsahuje prvky jitterurgu, rock and roll-u, boogie-woogie.

ČO POTREBUJETE NA KURZ:

bežné denné oblečenie
odporúčané oblečenie: dámy: sukňa a tričko alebo šaty, spoločenská obuv na nízkom opätku
páni: nohavice, tričko alebo košeľa, tanečné topánky alebo spoločenská obuv