“Len vďaka Hip-Hopu sa zem ešte stále točí dokola.” Snoop Dogg
Kde prebieha kurz Hip-Hop Lady Style?
Tanečný kurz Hip-Hop Lady Style u nás navštívite v mestách: Trenčín
Pre koho je kurz Hip-Hop Lady Style
vhodný?
pre všetky ženy, ktoré chcú zažiariť na tanečnom parkete. Pre začiatočníčky aj pokročilé
Prečo Hip-Hop Lady Style v UNIDC?
Hip-hop Lady Style je tanečný štýl, ktorý vznikol ako odpoveď na potrebu začlenenia ženských prvkov do tradičného Hip-Hop tanca. Tento štýl zdôrazňuje výrazovosť, eleganciu a estetiku, pričom zachováva energiu a rytmus Hip-Hopu. Hip-Hop Lady Style je obľúbený aj preto, že podporuje sebadôveru a sebavyjadrenie a je bežnou súčasťou tanečných videoklipov popových a R&B umelcov. Kurz je určite aj pre úplné začiatočníčky.
Výhody Hip-hop Lady Style kurzu:
Sebavedomie a sebaúcta: Tento štýl podporuje tanečníčky v sebavyjadrení a rozvíjaní sebadôvery prostredníctvom výrazného prejavu.
Fyzická kondícia: Tento štýl je dynamický, čo pomáha zlepšovať celkovú kondíciu, silu, flexibilitu a koordináciu.
Kreativita: Tanečníčky majú možnosť experimentovať s rôznymi pohybmi a choreografiami, čím rozvíjajú svoju tvorivosť a umelecký prejav.
Stresová úľava: Tanec je skvelým spôsobom, ako uvoľniť stres a zlepšiť mentálne zdravie prostredníctvom pohybu a hudby.
Elegancia a ladnosť: Tento štýl pomáha rozvíjať ladnosť a eleganciu pohybov, čo môže byť prínosné aj v každodennom živote.
Na kurz Hip-Hop Lady Style si prineste pohodlné oblečenie, a to tričko, tepláky alebo šortky a tenisky.
Čo je to Hip-Hop?
Hip-Hop ako štýl tanca má historické a spoločenské korene v africkej kultúre. Vznikol v 70. rokoch 20. storočia v New Yorku v časti Bronx, ktorá bola obývaná Afroameričanmi. V tom čase bol Bronx drsným a nebezpečným miestom, kde bolo náročné vyrastať. Mladí ľudia tam žili obklopení drogrami, zločinom, chudobou a násilím gangov. Zo zúfalstva ulice sa však postupne začali vytvárať umelecké formy.
Hip-Hop sa zrodil zo životného štýlu mladých, ich spôsobu obliekania a vyjadrovania sa. Napriek nepriaznivým podmienkam v Bronxe sa mladé talenty presmerovali na originalitu, kreativitu a budovali vlastnú identitu. Hip-Hop je jednoznačne tanec, ktorý vyjadruje slobodu. Má stále ten istý význam ako vtedy v Bronxe. Dáva ľuďom motiváciu žiť lepšie a vyjadrovať sa slobodne.
Ako vznikol Hip-Hop?
Všetko to začalo na jednej veľkej párty. Otec Hip-Hopu, DJ Kool Herc, organizoval koncerty v bloku, ktoré sa považujú za rodisko Hip-Hopu. Púšťal na nich svoju hudbu a ľudia k nemu prichádzali, aby mohli slobodne tancovať. Prvou formou Hip-Hopu bol totiž Dj-ing, ktorý vznikol omnoho skôr ako samotný rap alebo break dance. Mnoho z týchto večierkov sa konalo na ulici 1530 Sedgwick Avenue v Bronxe, kde vznikli aj prvé Hip-Hopové beaty a tanečné kroky.
Hip-Hop formovala rozmanitosť ľudí a kultúr. Predstavte si tú scénu – DJ púšťa beaty a do toho mladí ľudia, poväčšine z izolovaných menšín, tancujú. Práve preto v sebe Hip-Hop mieša prvky tancov, ako Salsa, Mamba, Samba, kroky jazzu, ale aj bojových umení, napríklad Kung-Fu.
Výraz “break dance” prvýkrát použil tiež DJ Kool Herc. Nazval totiž tanečníkov “break boys” (b-boys) a tanečnice “break girls” (b-girls). Tieto pomenovania používal ako označenie pre ľudí, ktorí tancovali v rytme jeho breakov. Hip-Hop ako tanec si v tom čase vyžadoval schopnosť vytvárať vlastné tanečné kroky, zapájať originalitu a štýl. Prvé kroky break dance obsahovali rôzne otočky na zemi a tiež zamrznutia, takzvané “breaky”.
Populárne boli aj Hip-Hopové bitky, počas ktorých si skupiny tanečníkov otestovali svoje pohyby a dominanciu v break dance. Tieto tanečné bitky boli nenásilnou alternatívou ku skutočným bitkám v uliciach Bronxu. Tanečníci a DJ-i tak vytvorili prostredie, kde bol rešpektovaný každý, kto sa dokázal vyjadriť tancom. Hip-Hop ľuďom pripomenul, že nezáleží na ich farbe pokožky, na ich minulosti ani sociálno-ekonomických pomeroch. Bol totiž tancom a hudbou pre všetkých.
Hip Hop v médiách
Hip-Hop si médiá všimli začiatkom 80. rokov 20. storočia. Filmy ako Wilde Style, Style Wars, Beat Street a Breakin´ predstavili kultúru break dance a street dance širšiemu publiku. Tanečníci Hip-Hopu sa začali objavovať v reklamách na Burger King, Pepsi, Coca-Colu aj Panasonic.
Osobnosti, ako Charles “Cholly” Atkins a James Brown spopularizovali niekoľko tanečných pohybov, ktoré neskôr ovplyvnili ďalšiu generáciu Hip-Hopu. Hip-Hop inšpiroval aj samotného kráľa popu – Michaela Jacksona, ktorý čerpal z pohybov break dancerov.
Moderné tanečné show a filmy, ako Save the last dance, You got served alebo Step Up ďalej popularizovali Hip-Hop a jeho kultúru. Dnes patrí Hip-Hop k najpopulárnejším tancom a hudobným žánrom mladých ľudí.