Novú tanečnú sezónu začíname od 9.9.2024. Prihlasovanie bude spustené už od 28.7.2024

Bachata

Bachata je výborný spôsob, ako sa zamilovať do tanca a naučiť sa po španielsky.

Kde prebieha kurz Bachata? 

Tanečný kurz Bachata v našej tanečnej škole navštívite v meste Prešov, Poprad, Košice, Banská Bystrica, Trenčín, Trnava, Žilina a Bratislava.

Pre koho je kurz vhodný? 

Kurz je určený pre páry.
Berieme všetkých – začiatočníkov aj mierne pokročilých, mužov, ženy, páry aj jednotlivcov.

Úrovne:
Kurz začiatočníci – kurz je určený pre ľudí, ktorí majú prvý krát kontakt s tanečným štýlom
Kurz pokračujúci – kurz je určený pre ľudí, ktorí absolvovali kurz začiatočníci

Prečo Bachata v UNIDC?

Rytmický, zmyselný a romantický príbeh zlomeného srdca. Aj tak sa dá charakterizovať Bachata, pomalý tanec v tempe gitarovej hudby. Bachata má 4 základné kroky, pomocou ktorých vás naučí vyjadrovať svoje pocity. Tanečné hodiny Bachaty vám pomôžu rozhýbať telo a účinne zlepšujú náladu. Na kurze zvládnete choreografiu Bachaty, ktorá je pripravená tak, aby obohatila začiatočníkov aj pokročilých.

Na kurz Bachata si prineste dobrú náladu a tiež pohodlné oblečenie, a to:

  • dámy – tričko a sukňu alebo legíny, prípadne šaty. Ako obuv si doneste tanečné topánky alebo tenisky.
  • páni – tričko alebo košeľu a nohavice, tanečné topánky, prípadne tenisky.

Čo je to Bachata?

Bachata je tanečný a hudobný štýl pochádzajúci z Dominikánskej republiky zo začiatkov 20. storočia. Ide o veľmi romantický tanec, ktorý často vyjadruje bolesť zo sklamania, zlomeného srdca, straty lásky alebo naopak, objavenej vášne. Bachata má za sebou kontroverznú minulosť a kedysi bola považovaná za vulgárny tanec.

Vznikla totiž v bordeloch a baroch nižšej triedy. Diktátorský režim Dominikánskej republiky sa v tom čase postaral o to, aby bola Bachata cenzurovaná, čo takmer spôsobilo jej zánik. Po ukončení diktatúry bola cenzúra odstránená a Bachate začala rásť popularita. Napriek tomu, ju vyššia vrstva spoločnosti stále označovala za nemorálnu a nevhodnú pre spoločnosť. 

Nakoniec sa Bachate podarilo preniknúť cez sociálno-politické bariéry a dnes patrí k najobľúbenejším štýlom hudby a tanca v Dominikánskej republike. Postupne si získala srdcia ľudí na celom svete, a to aj vďaka hudbe. Súčasťou prvej generácie popových hviezd Bachaty boli Luis Vargas a Antony Santos. Jednou z najpopulárnejších skladieb v štýle Bachata je známy singel “Obsession” od skupiny Aventura. Dnes skladajú Bachatu známe mená, ako Enrique Iglesias, Romeo Santos, Thalya a Drake.

Tanec Bachata

Bachata je veľmi zmyselný spoločenský tanec, ktorý sa môže tancovať dvoma spôsobmi. Buď v otvorenej verzii, kde sa taneční partneri len jemne držia za ruky, alebo v uzavretej pozícii, pri ktorej sú telá tanečníkov v tesnej blízkosti. Bachata nemá stanovené prísne kroky, pretože jej pohyby závisia od rytmu hudby. Jeden partner vedie druhého a komunikuje pritom pohybmi rúk a paží. 

Bachata má 4 základné kroky, ktoré sa odpočítavajú v sekvenciách ôsmich úderov. Napríklad, tanečnica urobí tri kroky vpred a štvrtý krok je len jemné doklepnutie špičkou. Potom spraví tri kroky späť a opäť štvrté klepnutie, čo spolu tvorí 8 úderov. Štvrtý krok je pritom vždy sprevádzaný typickým vlnením bokov à la Bachata.

Základné prvky Bachaty boli zmiešané s niektorými krokmi Salsy a Merengue. Rozdiely však nájdeme v hudbe. Kým v Bachate je výrazná gitara, pre Merengue sú typické saxofóny a pre Salsu bubny. Vývoj Bachaty neskôr sprevádzali pohyby chodidiel, otáčky, synchronizácia a striedanie otvorených a uzavretých pozícií. Tanec Bachata postupne prešiel vývinom a dnes rozlišujeme jej typy:

  • Dominikánska Bachata – pôvodný originálny štýl tanca z Dominikánskej republiky
  • Tradičná Bachata – vznikla v USA a Európe a patrí k najnáročnejším typom tanca
  • Sexy Bachata – vychádza z tradičnej Bachaty, ale dáva väčší dôraz na intímne vyjadrenie a rozmanitosť pohybov
  • Moderná Bachata – ide o súčasnú Bachatu, v ktorej sa vyskytujú kroky v smere do kríža
  • Pouličná Bachata – je skombinovaná s prvkami Hip-hopu a ďalších tancov ulice

Krásnou vlastnosťou tanca je to, že každý ho dokáže obohatiť osobitým štýlom. Rozmanitosť Bachaty je toho dôkazom. Bachata je určite žáner hudby a tanca, ktorý sa oplatí vyskúšať na vlastnej koži. Zažite túto romantickú baladu na hodinách tanečného kurzu v UNIDC.


UNIDC-bachata


×