Prihlasovanie je SPUSTENÉ! Nové kurzy otvárame od 14.9.2020 a 28.9.2020 podľa rozvrhov.

Vogue

“Poď na Vogue a nechaj svoje telo unášať v rytme hudby.” Madonna

Kde prebieha kurz Vogue? 

Pre koho je kurz vhodný? 

Berieme všetkých – ženy aj mužov, začiatočníkov a pokročilých, ktorí sa chcú naučiť Vogue.  

Prečo Vogue v UNIDC?

Vogue je nielen multikultúrny tanec, ale aj životný štýl. Jeho názov vznikol podľa ikonického módneho časopisu Vogue. Ide o veľmi štylizovaný moderný tanec, ktorý sa stal globálnym fenoménom. Na kurze Vogue sa naučíte jeho typické pózy, pohyby rúk okolo tváre, či charakteristickú mačaciu chôdzu. Vyskúšate si najmä štýl Vogue Femme, ktorý pozostáva zo sviežich ženských pohybov. 

Na kurz Vogue si prineste pohodlné oblečenie, a to tričko, legíny alebo šortky a tenisky, prípadne topánky na opätku.

Čo je to Vogue?

Vogue alebo voguing je spôsob tanca, ktorý vznikol koncom 80. rokov 20. storočia v New Yorku. Svoju popularitu však získal až v roku 1990, keď sa objavil v piesni Vogue od Madonny. V tom istom roku bol Vogue predstavený aj v dokumentárnom filme “Paris is burning”, ktorý získal mnohé pochvaly a ocenenia.

Ako vznikol Vogue?

Vogue bol inšpirovaný štýlom egyptských hieroglyfov a obrázkami modeliek a modelov v časopise Vogue. Vyznačuje sa sériou pohybov, ktoré pripomínajú pózovanie pred fotoaparátom. Polohy ramien a nôh sú lineárne, pevné a rýchlo prechádzajú zo statickej pózy do pohybu. Tento štýl tanca pochádza z tanečnej kultúry v časti Harlem, kde tancovali afroamerické a latinskoamerické dámy spolu s homosexuálne orientovanými mužmi od 60. do 80. rokov 20. storočia. 

Presný pôvod voguingu je však sporný. Existujú viaceré príbehy o jeho zrodení. Jeden z nich hovorí, že Vogue pochádza z väznice na ostrove Rikers, kde ho vymysleli afroamerickí väzni homosexuálnej orientácie. Vogue je však forma tanca, ktorá sa dodnes vyvíja a praktizuje na večierkoch vo veľkých mestách, ako New York a Paríž. 

Druhy tanca Vogue

Existujú 3 rozličné formy voguingu. Ide o:

  • Vogue old way (pred rokom 1990) – je charakteristický tvorbou línií, symetriou a presnosťou pri formáciách. Egyptské hieroglyfy a pózy modeliek slúžili ako pôvodná inšpirácia pre tento štýl. Vo svojej historickej forme bol Vogue old way súbojom dvoch protivníkov. 
  • Vogue new way (po roku 1990) – sa vyznačuje tuhými pohybmi a vykrúcaním končatín v kĺboch. Zároveň obsahuje množstvo póz a vlnení s rukami a zápästím. Možno ho opísať aj ako upravenú formu pohybov míma. Je to veľmi flexibilný tanec, ktorý si vyžaduje značnú ohybnosť.
  • Vogue Femme (1995) – je odvodený od francúzskeho slova “Femme”, a teda žena. Ponúka extrémnu plynulosť pohybov s prehnane ladnými ženskými krokmi. Figúry tohto tanečného štýlu kombinujú balet, jazz a moderné tance. Vogue Femme zahŕňa dramatické až kaskadérske prvky, ktoré sa striedajú s mäkkými zmyselnými pohybmi ženského tela. 

Kroky tanca Vogue Femme

Ženská verzia tanca Vogue momentálne ponúka týchto 5 krokov:

  • Duckwalk alebo kačacia chôdza – zahŕňa drepovanie na pätách a kopanie nohami podľa rytmu
  • Catwalk alebo mačacia chôdza – je prehnane vyzývavá prechádzka ženy, ktorá pripomína chôdzu modelky po móle
  • Hands alebo pohyby rúk – pri voguingu ruky rozprávajú príbeh, a preto napodobňujú rôzne pocity a emócie
  • Floorwork alebo pohyby na podlahe – sú zmyselné pohyby, krútenie a otočky na zemi
  • Spin a Dips patria k najkrajším pohybom Vogue, ktoré znázorňujú vyvrcholenie deja v rytme hudby

Vogue pomohol vydláždiť cestu pre večierky, kde mohli tancovať afroameričania, latinoameričania, gayovia a transexuáli. Vogue sa prezentuje ako útočisko pre tanečníkov LGBTQ+ komunity, ktorým umožňuje súťažiť v tomto tanci. Vogue jednoducho spája menšiny a ľudí všetkých farieb pleti.