Nové kurzy otvárame už od 6.5.2024. Prihlasovanie je spustené.

Hip-Hop

“Len vďaka Hip-Hopu sa zem ešte stále točí dokola.” Snoop Dogg

Kde prebieha kurz Hip-Hop? 

Tanečný kurz Hip Hop v rámci najbližšieho turnusu kurzov neotvárame v žiadnom meste.

Pre koho je kurz vhodný? 

Berieme všetkých – mužov a ženy, začiatočníkov aj pokročilých. 

Prečo Hip-Hop v UNIDC?

Hip-Hop je slobodný tanec, ktorý vám pomôže vyjadriť svoje emócie, názory a pocity. Je to kultúra ulice, ktorá sa skladá z typického ležérneho oblečenia, pohybov a spôsobu  vyjadrovania. Hip-Hop je tu pre každého, kto chce objaviť samého seba. V tanečnej škole UNIDC vás naučíme základy Hip-Hopu, ktoré rozviniete vo vlastný štýl. Príďte zažiť street dance na vlastnej koži.

Na kurz Hip-Hop si prineste pohodlné oblečenie, a to tričko, tepláky alebo šortky a tenisky.

Čo je to Hip-Hop?

Hip-Hop ako štýl tanca má historické a spoločenské korene v africkej kultúre. Vznikol v 70. rokoch 20. storočia v New Yorku v časti Bronx, ktorá bola obývaná Afroameričanmi. V tom čase bol Bronx drsným a nebezpečným miestom, kde bolo náročné vyrastať. Mladí ľudia tam žili obklopení drogrami, zločinom, chudobou a násilím gangov. Zo zúfalstva ulice sa však postupne začali vytvárať umelecké formy.

Hip-Hop sa zrodil zo životného štýlu mladých, ich spôsobu obliekania a vyjadrovania sa. Napriek nepriaznivým podmienkam v Bronxe sa mladé talenty presmerovali na originalitu, kreativitu a budovali vlastnú identitu. Hip-Hop je jednoznačne tanec, ktorý vyjadruje slobodu. Má stále ten istý význam ako vtedy v Bronxe. Dáva ľuďom motiváciu žiť lepšie a vyjadrovať sa slobodne.

Ako vznikol Hip-Hop?

Všetko to začalo na jednej veľkej párty. Otec Hip-Hopu, DJ Kool Herc, organizoval koncerty v bloku, ktoré sa považujú za rodisko Hip-Hopu. Púšťal na nich svoju hudbu a ľudia k nemu prichádzali, aby mohli slobodne tancovať. Prvou formou Hip-Hopu bol totiž Dj-ing, ktorý vznikol omnoho skôr ako samotný rap alebo break dance. Mnoho z týchto večierkov sa konalo na ulici 1530 Sedgwick Avenue v Bronxe, kde vznikli aj prvé Hip-Hopové beaty a tanečné kroky.

Hip-Hop formovala rozmanitosť ľudí a kultúr. Predstavte si tú scénu – DJ púšťa beaty a do toho mladí ľudia, poväčšine z izolovaných menšín, tancujú. Práve preto v sebe Hip-Hop mieša prvky tancov, ako Salsa, Mamba, Samba, kroky jazzu, ale aj bojových umení, napríklad Kung-Fu. 

Výraz “break dance” prvýkrát použil tiež DJ Kool Herc. Nazval totiž tanečníkov “break boys” (b-boys) a tanečnice “break girls” (b-girls). Tieto pomenovania používal ako označenie pre ľudí, ktorí tancovali v rytme jeho breakov. Hip-Hop ako tanec si v tom čase vyžadoval schopnosť vytvárať vlastné tanečné kroky, zapájať originalitu a štýl. Prvé kroky break dance obsahovali rôzne otočky na zemi a tiež zamrznutia, takzvané “breaky”. 

Populárne boli aj Hip-Hopové bitky, počas ktorých si skupiny tanečníkov otestovali svoje pohyby a dominanciu v break dance. Tieto tanečné bitky boli nenásilnou alternatívou ku skutočným bitkám v uliciach Bronxu. Tanečníci a DJ-i tak vytvorili prostredie, kde bol rešpektovaný každý, kto sa dokázal vyjadriť tancom. Hip-Hop ľuďom pripomenul, že nezáleží na ich farbe pokožky, na ich minulosti ani sociálno-ekonomických pomeroch. Bol totiž tancom a hudbou pre všetkých.

Hip Hop v médiách

Hip-Hop si médiá všimli začiatkom 80. rokov 20. storočia. Filmy ako Wilde Style, Style Wars, Beat Street a Breakin´ predstavili kultúru break dance a street dance širšiemu publiku. Tanečníci Hip-Hopu sa začali objavovať v reklamách na Burger King, Pepsi, Coca-Colu aj Panasonic. 

Osobnosti, ako Charles “Cholly” Atkins a James Brown spopularizovali niekoľko tanečných pohybov, ktoré neskôr ovplyvnili ďalšiu generáciu Hip-Hopu. Hip-Hop inšpiroval aj samotného kráľa popu – Michaela Jacksona, ktorý čerpal z pohybov break dancerov. 

Moderné tanečné show a filmy, ako Save the last dance, You got served alebo Step Up ďalej popularizovali Hip-Hop a jeho kultúru. Dnes patrí Hip-Hop k najpopulárnejším tancom a hudobným žánrom mladých ľudí.


hip-hop-dance


×