Novú tanečnú sezónu otvárame už od 12.9.2022. Prihlasovanie na kurzy je spustené a prihlásiť sa je možné do 25.9.2022

Dancing Divas

Niekedy je nevyhnutné odhodiť princeznovskú korunku a byť na chvíľu sexy diva!

Kde prebieha kurz Dancing Divas? 

Trnava

Pre koho je kurz vhodný? 

Pre všetky dievčatá a ženy, ktoré sa chcú naučiť základy latinsko-amerických tancov.

Prečo Dancing Divas v UNIDC?

Dancing Divas je horúca dámska jazda na parkete! Nadupané latino rytmy, zvodné pohyby bokov a pozitívna nálada charakterizujú každú tanečnú hodinu. Ak túžite po vyššom sebavedomí, elegantnom držaní tela a ladných pohyboch, vitajte na kurze Dancing Divas. Naučíme vás kroky a figúry najslávnejších latino tancov, ako Samba, Cha-Cha, Rumba, Salsa a Jive. Idete do toho?

Na kurz Dancing Divas si prineste pohodlné oblečenie, a to tričko, legíny alebo šortky a tenisky.

Prečo Dancing Divas?

Kurz Dancing Divas je výborným spôsobom, ako sa odreagovať a zároveň si zašportovať. Latino tance totiž dokážu byť poriadnym kardiom, počas ktorého spálite aj 200 kalórií za polhodinu. Okrem redukcie neželaných vankúšikov tuku, vám Dancing Divas pomôže zlepšiť flexibilitu, koordináciu pohybov a držanie tela. Ak budete tancovať naozaj poctivo, vytvarujete si závideniahodné lýtka, stehná a brucho. Navyše, vyplavené endorfíny vám zlepšia náladu a vy sa budete cítiť sebavedomo a šťastne.

Počas celého kurzu vám bude robiť spoločnosť rytmická latino hudba a tie najobľúbenejšie tance. Poďme sa preto spolu pozrieť na zaujímavosti o tanečnom štýle latino. 

Ako vznikli latino tance?

Latino tance majú bohatú kultúru zakorenenú v tradičných tancoch pôvodných obyvateľov Latinskej Ameriky. Boli však silne ovplyvnené európskymi kolonistami a africkými otrokmi počas kolonizácie. Tance, ktoré dnes poznáme, cestovali do Európy a USA, kde ich spopularizovali hudobníci a tanečné spoločnosti. Kvôli bohatej a rozmanitej histórii má preto mnoho latino tancov viacero druhov. 

Latino tance pochádzajú z domorodých kultúr v Mexiku, Južnej Amerike, Strednej Amerike a Karibiku. Tanec bol totiž v komunitnom živote priam nevyhnutný. Domorodé latino tance boli presne štruktúrované a veľmi organizované. Zahŕňali masívne usporiadanie tanečníkov, ktorí sa pohybovali v zložitých figúrach. Latino tance, aké poznáme dnes, sú viac uvoľnené, zmyselné a zábavné. Niektoré z nich si vyskúšate aj na kurze Dancing Divas. 

Aké tance sa naučíte na Dancing Divas?

Samba pochádza z Brazílie, kde vznikla začiatkom 20. storočia. Je to živý a rytmický tanec, ktorý sa stal typickou hudobnou a tanečnou formou spojenou s karnevalom v Riu. Vďaka bohatému a synchronizovanému rytmu a tanečným pohybom Samba obehla zemeguľu a stala sa jedným z najpopulárnejších tanečných štýlov.

Cha-Cha získala popularitu v roku 1954. Tento štýl tanca sa zrodil v dobe, keď tanečníci začali tancovať Rumbu v rýchlejšom tempe. Názov Cha-Cha-Cha je odvodený od zvuku, ktorý vydáva noha tanečníka pri typickom kroku tohto tanca. Cha-Cha chytí vás za srdce svojou hravosťou a jednoduchosťou.

Rumba bola predstavená americkej tanečnej kultúre začiatkom 20. storočia. Ide o tanec, ktorý zobrazuje lásku, zmyselnosť a vášeň. Rumba je rytmická interakcia medzi dvoma ľuďmi, v ktorej sa žena snaží získať srdce muža. Rumba je jednou z najzmyselnejších foriem umenia v dejinách latinsko-amerických tancov. 

Salsa má korene v kubánskej, portorickej hudbe a jazzovej kultúre z New Yorku. Svoj názov vraj získala vďaka známej pikantnej omáčke salse. Tento tanec pochádza z obdobia, keď otroci získali slobodu tancovať podľa vlastných rytmov. Zhromažďovali sa na uliciach a spoločne tancovali Salsu. Dnes patrí Salsa k najznámejším latino tancom.

Jive je jeden z piatich medzinárodných latino tancov, ktorý pochádza z USA. Vznikol začiatkom 40. rokov 20. storočia ako živá forma tanca Jitterbug. V Európe sa stal populárnym v roku 1942 pod názvom Lindy Hop. V USA však figuroval ako Swing. 

Kurz Dancing divas sa zameriava najmä na zlepšenie flexibility, rovnováhy a koordinácie. Okrem toho, vám tanec pomôže zhodiť pár kíl a udržať si vysnívanú hmotnosť. Za každých 30 minút tanca v priemere spálite 175 až 200 kalórií. Navyše budete môcť vidieť aj zvýšenú silu v svalstve a to všetko v príjemnej spoločnosti a skvelej zábavy namiesto rutinného cvičenia v posilke. 

Jedným z najväčších plusov tancovania latino tancov je zlepšenie už spomínaného kardiovaskulárneho systému. Väčšina tanečníkov dosiahne takzvaný “aerobic efekt” počas precvičovania s Dancing divas. V preklade to znamená, že sa dopracujete k svojej cieľovej srdcovej frekvencii a váš tep sa zvýši. Stačí na tejto frekvencii tancovať čo i len 20 minút a dosiahnete aerobic efekt veľmi podobný kardiu. Ak sa zameriame na konkrétne časti svalstva, ktoré posilujete pri tancovaní salsy ale aj iných tancov, môžeme vidieť krásnu prácu sedacích, stehenných, lýtkových či brušných svalov. Veľký výkon podávajú aj naše srdcové svaly. No nehýbeme len spodnou časťou tela, ale aj hornými končatinami, kde obzvlášť spevňujeme kvadricepsy. 

História latino tancov

Tieto tance z Pyrenejského polostrova, pôvodne španielske a portugalské, sa rozšírili do Karibského priestoru, menovite do krajín ako Kuba, Puerto Rico, Brazília, Kolumbia, Domikánska republika a Haiti,  kde získali nielen hispánsky názov latinsko-americké, ale aj svoju terajšiu podobu. Originálne to boli štruktúrované a veľmi organizované tance. To sa však zmenilo, keď si ich začali osvojovať jednotlivé vrstvy obyvateľstva, od najbohatších vlastníkov pôd, až po afroamerických otrokov. 

Vplyv na vývoj týchto tancov z africkej kultúry, vidíme predovšetkým v improvizácii pohybov a rytme. Nesmieme zabúdať, že tieto tance majú množstvo nezachytiteľných podôb a odvetí a to, čo vidíme tancovať profesionálov v sálach je často len špičkou ľadovca latinských tancov. Niektoré prvky týchto tancov dosiahli svoju majstrovskú podobu v európskej kolíske, avšak nie v očakávanom Španielsku ale v susednom štáte Francúzsku. Obyvatelia Mexika, strednej a južnej Ameriky ich pokladajú za esenciu svojho  kultúrneho dedičstva, čo sa odráža aj na ich temperamente. Tancujú ich na rôznych komunitných stretnutiach, festivaloch a oslavách.
×